Yağmur

0
yayınlandı Aralık 2, 2013 by Seydi ALKAN in Öykü

Yazıya başlama noktam olacaksa yazının başlığı ‘YAĞMUR’ olsun isterim.Sonraları dönüp baktığımda yağmurun toprakla buluştuğu o muazzam an gibi güzel bir kokuyla canlansın ilk yazıma ait anılarım. Koku anılarıma eşlik etsin. Ekinin yeşermesine vesile olduğu gibi yazı hayatimın da ilk tohumu olur belki.

Yağmuru sıradan bir doğa olayı görmek ona haksızlık olur. Yağmur, çok daha başkadır rüzgardan veya yağan kardan. Bir çok kültürde bereket anlamına gelir yağmur. Çiftçi için nasıl bereketse yağmur, inanan için de rahmettir. Çiftçiler, bahar günlerinde sevdiğini bekler gibi dört gözle beklerler yağmuru. Çünkü yağmur ailesinin rızkı, kendisinin tek geçim kaynağı olan ekine ab-ı hayattır. Şairler de sever yağmuru. Çoğu şairin mısraları yağmurla süslenir. Nurullah Genç Bey;

” …

Yağmur, duysam içimin göklerinden sesini

Yağarsın; taşlar bile yemyeşil filizlenir

Yıldırımlar parçalar çirkefin gövdesini

Sel gider ve zulmetin çöplüğü temizlenir

Yağmur, bir gün kurtulup çağın kundaklarından

Alsam, ölümsüzlüğü billur dudaklarından

…”

dizelerini barındıran Yağmur şiiriyle ödüle lâyık görülmüştür.

 

Bir diğer büyük şair Necip Fazıl Kısakürek “Bu Yağmur” şiirinde

” …

Bu yağmur delilik vehminden üstün;

Karanlık kovulmaz düşüncelerden.

Cinlerin beynimde yaptığı düğün

Sulardan, seslerden ve gecelerden.

…”

diyerek yağmuru anlatır.

Yağmurun gelişine toprak bir başka sevinir. Yağmur öncesi çakan şimşekler toprağa sevdiğinin geleceğini müjdeler adeta. Gök gürültüsü yağmurun toprağa son cilvesidir. Uzun bir aradan sonra yağmurun ve toprağın kavuşması kavuşmaların en görkemlilerindendir. Ortaya muhteşem bir toprak kokusu yayarak gösterirler mutluluklarını. Bu hoş koku yağmurun toprağa kavuşmasının adağı, uzun süre sonra kavuşmanın verdiği bir mutluluk göstergesidir adeta. Toprağı sulayarak o kokuyu alamazsınız! Sadece bu vuslata has bir koku sunulur insanlara. Toprak yağmura kavuşunca temizlenir, canlanır ve kavuşmanın mutluluğuyla çiçekler sunar bize.

Yağmura sevinen bir tek toprak değildir şüphesiz. Şairler için ilham yağmaktadır o an. Doğa bestesini yapmaktadır. Aşıkların sevinci, mutsuzların gözyaşlarına karışarak sırdaşı olur aynı zamanda. Çoğu insan sever yağmuru. Daha ilk damlayla teslim eder kendini ona. Çiseleyen o ilk damla yeter insanın ruhunu esir almaya.

 

Kimisi en hızlı şekilde kurtulabileceği bir kaçış planı yaparken kimisi de usulca kafasını semaya kaldırarak selamlar yağmurun ilk damlalarını. Yağmuru selamlayanlar bana hep daha samimi gelmişlerdir. Önce şehrin verdiği vakur, ciddi ve yorgun yüz ifadesi yumuşar. Sonra insan parlayan gözlerle teslim olur yağmura. Ve çocuk yanı canlanır, anıları ziyaretine gelir. Yağmur altında ıslanırken geleceğe dair hayaller kurulur.

Yağmurun toprağı temizlediği gibi ruhu da temizlediğini düşünürüm. ”Kötü olan herşeye düzelsin diye gökten serpiliveren ‘İyilik’ sembolü” diye inanılırmış eski kavimlerde. Eğer sevebilip kaçmazsak yağmurdan, ıslanmaya başladığımızda ‘iyi’ yanımız çıkar ortaya.  Bu yüzden yağmur başlar başlamaz şemsiye satıcılarının ortaya çıkmasını sevemem bir türlü. Keşke fırsat verseler herkesin bir nebze yağmurdan nasiplenmesine.

 

Kokusuyla mutluluğunu insanlarla paylaşan yağmur, bulutların ardına çekilirken gökkuşağını hediye eder bize. Son hediyesini böylece sunar insanlara. Bulutların ardına çekilirken yağmur damlaları, güneş ışınlarında yansıyarak hoş bir görüntü sunar insanoğluna. Yağmurun rengarenk, neşe kaynağı bir hediyesidir gökkuşağı. Çocukken gökkuşağının mutluluğun diyarında   ortaya çıktığı söylenirdi bize. Ve biz çocuklar, mutluluk diyarına daha yakın olmak için yürürdük gökkuşağına doğru!

 

Yağmuru ne güzel anlatır Sezai Karakoç ‘Yağmur Duası’ adlı şiirinde. Biraz da dert yakınır yağmurun kıymetini bilmeyenlere…

 

“İyi ki bilmiyor kalabalıklar
Yağmura bakmayı cam arkasından
İnsandan insana şükür ki fark var
Birine cennetse birine zindan
İyi ki bilmiyor kalabalıklar”

 


Yazar Hakkında

Seydi ALKAN


0 Yorumİlk yorum yapan sen ol!


Cevap Yaz

(gerekli)