İffet – i Kalp

0
yayınlandı Aralık 2, 2013 by Seyma Telli in Deneme

Geçmişin altın kafesinde büyüyen bir anadan söz açılsın. Kitabı elinize alınca sadece Hz. Meryem’in nefesini hissederek okuduğunuz bir eser. Yaşlı annesinin “Rabbim! Ver o bebeği bana!” diye yalvardığı oğlan evladı o. Allah yolunda gidecek yiğit olmuştu ya yaşlı kadının gönlünde. Adı doğmadan yazıldı Hz. Meryem’in hanesine. Bilinmezliğin bir fazlası daha eksildi beynimizden. Kız çocuğu oldu, eskilerde oğlan ismi olan Meryem, bu girdaptan sonra kız çocuklarının namını süsledi.

“Kelama gelmeyen duygularında dildeki kelepçesiydi sukut” sözleriyle hissiyatlanan Hz. Meryem’in annesi, yarı anne sayılan teyzesine ve Hz. Zekeriya peygambere emanet etti ve son nefesiyle bu dünyadan ayrıldı.

Anlatılanlar bundan sonra vuku buluyor ya iyice kalbimizde. Vahşi hayvanlarla nizam içinde uyuyan çocuk Meryem, iffet uğruna perde arkasından konuştu;  onunla kelam eden tek erkek Hz. Zekeriya Peygamberle.

Haset olmadan olmaz, dertsiz, tasasız dava olmaz işte. Yedi kapı ardında iffeti uğruna kalan Hz. Meryem’in sınanış hikâyesi bu aslında. Hz. İsa peygamberin zorluklarla dünyaya varış hikâyesi. Sözüm size tek bir zamanda hissedin kendinizi, bu hikâye ile ister Hz. Meryem’in ardında olun yardım için, ister karşısında sessizliği takının o kendini anlatırken.

Hissiyatla yürekte ses olan bir kitap “İffet-i Kalp”.

Zikrini de kitapta eksik etmeyen  “Nuriye Çeleğen” in güzel bir eseri.

 


Yazar Hakkında

Seyma Telli


0 Yorumİlk yorum yapan sen ol!


Cevap Yaz

(gerekli)