Alışkanlıklar

0
yayınlandı Aralık 2, 2013 by Yunus Emre Yavuz in Deneme

Biraz düşünelim hayatımız alışkanlıklardan ibaret değil mi ?  Sabah uyanış şeklimiz ve hemen ardından yaptıklarımız: kahvaltı seklimiz acele acele araya sıkıştırılmış son dakika kahvaltısı ya da sakin sakin zaman ayrılarak yapılmış bir kahvaltı… işe hep 5 dakika geç gitme ya da hep tam zamanında ya da  vaktinden önce orada olma .. her sabah kalktığınızda annenize ya da eşinize güzel sözler söyleyip okula,işe gitmek  ya da her seferinde asık bir suratla ve hiç takdir etmeyi düşünmediğin anneni eşini kardeşini bir de buruk bir havayla öylece bırakıp okula ya da işe gitmek… bunların hepsi birer alışkanlık ve alışkanlıklar dikkat etmediğiniz sürece daha da size alışacaklar… karşılaştığınız insanların üstün,güzel ve faydalı yönlerine odaklanma ve takdir etme ya da sürekli kusur aramaya alışmış bir insan olmak.. Akrabalarını dostlarını belli aralıklarla aramak ya da böyle şeyleri önemsememek..  Oturmak,kalkmak,gelmek gitmek yapmak yapmamak önemsemek önemsememek.. küçük küçük aldığınız kararlar ve işte hayatımız etrafımızı çepeçevre saran bu alışkanlıklardan ibarettir.. Peki sizce alışkanlıklarımızı  değiştirmeli miyiz ve nasıl alışkanlıklar geliştirmeliyiz ve bunu nasıl yaparız ? Önce şu noktadan başlayalım hayatımızda bize sürekli sıkıntı veren,sorun çıkaran ve eleştirilmemize kendimizi kötü hissetmemize neden olan alışkanlıklardan kurtulmanın bizi nasıl rahatlatacağını bir hayal edin… bir de bunun yanında etrafınızda sürekli olaylara karşı olumlu,sakin ve yapıcı tepkiler veren,cümlelerinde sürekli bir şekilde olumlu kelimeler kullanan sürekli tebessüm eden ve duruşundan,görünüşünden,sözlerinden takdir,vefa ve sevgi,şefkat duyguları fışkıran insanları hayal edin… Herhalde bu şekilde değişimin bizde oluşturacağı etkiyi görebiliriz… sizce hayatınızı saran bu eksilerden kurtulmak ve artıları çoğaltmak insan olarak sizi daha onurlu yaşamaya sevketmez mi ? birçok insana gıpta ile bakıp her gün içinizde burukluk yaşamak yerine ve basit ama değiştiremediğiniz  alışkanlıklardan çektiğiniz sıkıntıları değiştirmek ve daha çok takdir edilmenize ve daha yararlı ve faydalı halde olduğunuzu düşünmek   eminim sizi heyecanlandırır… biz bu yazımızda sizin farkında olmadan alıştığınız ve değiştirmeyi hiç düşünmediğiniz birkaç  şeyi ve yapacağınız değişikliklerin size katacağı artılarını söyleyip noktalayacağız…

 

 

-Araya sıkıştırılmış bir kahvaltı diye bir örnek vermiştik  aslında bu her öğün için geçerlidir.. yemeklere bu şekilde yaklaşmanız kendinize verdiğiniz önemi gösterir… insan cismen yediklerin ibarettir… araştırmalara göre insan bedeni 6 ayda tamamıyla yenileniyor.. eğer 6 ay boyunca yediklerimize dikkat etsek yeni yediklerimizle yeni bir bedenimiz olacak…. Komik gelebilir ama yemek yeme şekliniz kendinize gösterdiğiniz özeni ve saygıyı gösteren ölçeklerden biridir.. araya sıkıştırılmış öğünler değil düzgün ve güzel yemek yemeye alışın.. ve mutlaka birileriyle yiyin bu gerçekten sağlığınıza ruhunuza çok fayda sağlayacaktır… Sağlıklı yiyecekler yemek sağlığınıza,birlikte yemek yemek huzurunuza ve araya sıkıştırılmış öğünler yerine kendinize zaman  ayırarak ve düzgün öğünler yapmak ruhunuza artı katar.. Bu gerçekten çok önemli bir mevzudur.. Bunu deneyerek hayatınızda nelerin değiştiğini görün.. Sağlıklı yiyecekler yemek sizin konsantrasyonunuzu nasıl artırıyor görün işte,okulda vs.. Birlikte yemek yemeyi alışkanlık haline getirmek sizi nasıl motive ediyor deneyimleyin.. Ve bunları alışkanlık haline getirdiğinizde özsaygınızın nasıl arttığını görün..

-İşe,okula,toplantıya,davete ve randevuya hep geç ya da hep vaktinde yada vaktinden önce  gitmek..  hep geç gitmek evet bu gerçekten bir hastalıktır… buna özellikle vurgu yapıyorum.. hep zamanından önce orda olun,bulunun… bunun size katacağı artılar saymakla bitmez.. insanların size olan güveni artar ve bu size müthiş geri dönüşler sağlar.. Bu gerçek bir kelebek etkisi oluşturur.. Hayatınızın her alanında işte okulda akraba ilişkilerinde davete toplantıya ders saatine hep zamanında gitmek insanların sizinle olan ilişkisini güzelleştirmekle birlikte siz hep yarım işler yapmak ve aksak işler yürütmek yerine daha disipline yaşamı olmanın verdiği tatmini yaşarsınız.. zihin yapınızı hep vaktinde bulunman gereken yerde bulunmaya hatta vaktinden önce hazır bulunmaya programlayın..

 

-İnsanların hep üstün,güzel ve faydalı yönlerine odaklanmak ve takdir dolu yaşamak ya da hep kusurlara odaklanmış olmak.. İnsan kusurlu bir varlıktır.. Gerçekten aradığınızı bulur ve her insanda arzu etmediğiniz,haz etmediğiniz şeyleri bulur ve eleştirilecek yönlerin listesini yapabilirsiniz.. Başarılı olacağınızı garanti  edebilirim.. Dediğimiz gibi her insanda onlarca kusur vardır.. Fakat şunu alıışkanlık haline getirdiğinizde Her insanın mutlaka üstün,faydalı ve güzel yönleri vardır mutlaka vardır ve onların o yönlerini bulup zihninizde onları canlı tutmuş olsanız bakın hayat ne güzel oluyor.. Ve insanları nasıl seviyoruz.. Her geçen gün sevgimiz nasıl artıyor,tepkilerimiz nasıl güzelleşiyor ve güvenli bir hayatta yaşadığımızı hissediyoruz..

İyi,güzel,faydalı şeylere alışmak ümidiyle..

 


Yazar Hakkında

Yunus Emre Yavuz


0 Yorumİlk yorum yapan sen ol!


Cevap Yaz

(gerekli)